pirmdiena, 2019. gada 30. septembris

Mana pieredze un vērtējums par elektronisko bibliotēku 3td.lv


Šī gada sākumā darbu sāka publiska elektroniskā bibliotēka 3td.lv jeb elektronisks pakalpojums publisko bibliotēku lietotājiem, un jau no pirmajiem tās darbības mirkļiem man tā ārkārtīgi patika. Atsaucoties uz latviešu literatūras popularizēšanas kampaņas saukli par introvertajiem rakstniekiem, varu ar pilnu pārliecību teikt, ka 3td.lv ir vieta introvertiem lasītājiem! Nāc, kad gribi, ej, kad gribi un nevienam nekas par savām vajadzībām nav jāskaidro. E-bibliotēkas grāmatas iespējams lasīt datorā, planšetdatorā un viedtālrunī, kam ir interneta pieslēgums. Grāmatu lejupielāde e-grāmatu lasītājā vai citās ierīcēs nav iespējama.

E-bibliotēka 3td.lv noteikti var būt noderīga arī cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nespēj iziet no mājām, lai apmeklētu grāmatu veikalu vai publisko bibliotēku, bet šeit jāapsver alternatīvas ar sākotnējo reģistrāciju publiskajā bibliotēkā. Pirms dalos savā pieredzē par e-bibliotēkas 3td.lv lietošanu, neliela atkāpe, kā tikt pie datiem, kas ļaus šo maģisko literatūras krātuvi pavērt.
LIRISKA ATKĀPE UN REĢISTRĀCIJA

Es esmu reģistrēta Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) sistēmā jau kopš bērnības - bija laiks, kad manā maciņā bija četru dažādu bibliotēku izsniegtas atveramas papīra kartītes, vēlāk arī mazākas laminētas lapiņas, kurās vairs nerakstīja iekšā paņemto grāmatu skaitu un to atgriešanas termiņu. Piektdienas bija manas bibliotēkas dienas - pēc skolas krāvu visu pa nedēļu izlasīto somā un veicu grāmatu atgriešanas/paņemšanas gājienu. Pēdējos gados mana rocība bija palielinājusies - pirku grāmatas pati un daudzas pie manis ieradās arī no izdevējiem, tāpēc bibliotēkas neapmeklēju. Taču, vēloties iesaistīties grāmatu vērtēšanā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija", uzmeklēju savai šī brīža dzīvesvietai tuvāko bibliotēku. RCB lasītāju sistēma ir elektroniska un pat pēc ilgas bibliotēku neapmeklēšanas dati par mani bibliotekāram jau bija pieejami, tos vajadzēja tikai aktualizēt. Bibliotekāre arī piešķīra man bibliotēkas kataloga attālinātās piekļuves rekvizītus jeb elektronisko lietotājvārdu un paroli, kam sākumā īpašu vērību nepievērsu, paņēmu lapiņu ar datiem un noslēpu to makā. Tikai pēc laika sapratu, ka man iedotais lietotājvārds un parole ir ļoti vērtīga lieta - ar tiem var pieslēgties RCB katalogam.

Šī maģiskā ciparu un burtu kombinācija bija arī atslēga uz e-bibliotēku 3td.lv!


·         Ja jums šāda bibliotēkā izsniegta lietotājvārda un paroles nav, bet bibliotēkas esat kādreiz apmeklējuši, būs jāveic gājiens uz bibliotēku, lai elektroniskās piekļuves datus iegūtu. Pa telefonu tos neizsniegs, saistībā ar personas datu aizsardzību, jo bibliotekāram jābūt pārliecinātam, ka zvanītājs ir tas pats, kura datus pieprasāt (par šo zvanīju uz bibliotēku un precizēju).


·    Ja neesat nekad bijis bibliotēkā, uzmeklējiet sev tuvāko un aizejiet ciemos reģistrēties kā lasītājs – visticamāk jums tur patiks un gribēsiet nākt vēl. Pat ja nepatiks, reģistrējieties un uzreiz palūdziet elektronisko lietotājvārdu un paroli, pēc tam varat uz bibliotēku vairs nenākt. Ievērojiet, lai reģistrētos kā lasītājs, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments!


Te nu ir brīnišķīgais mirklis – jums ir fiziskā publiskā bibliotēkā izsniegti elektroniski pieejas dati un varat doties uz e-bibliotēku www.3td.lv. Atrodiet lapas labajā augšējā stūrī pogu “Reģistrēties”, veiciet dažus soļus un izveidojiet savu profilu, par pirmās piekļuves datiem izmantojot publiskajā bibliotēkā piešķirto lietotājvārdu un paroli. Reģistrācija, manuprāt, bija ārkārtīgi vienkārša un intuitīvi saprotama. Kad tas darīts – laipni lūgti literatūras pasaulē!GRĀMATU KLĀSTS

Šobrīd nespēju īsti noteikt, cik daudz grāmatu ir pieejamas e-bibliotēkā, jo nekur šis skaitlis nav norādīts. No vienas puses tas var tikt uzskatīts par vietnes mīnusu, bet no otras puses – normālam cilvēkam nav vajadzīgs visu pieejamo grāmatu nepārskatāms bezgalīgs saraksts.  Sākotnēji lasītājiem bija pieejamas nedaudz vairāk kā simts apgāda “Zvaigzne ABC” tulkotās literatūras un latviešu oriģināldarbi, regulāri tiek pievienotas arī jaunas grāmatas. Salīdzinoši nesen e-bibliotēkai pievienojās arī apgāds “Mansards” – pagaidām ar 16 grāmatām.


E-bibliotēkas sākuma lapā šobrīd uzreiz redzami gandrīz 50 grāmatu nosaukumi un vāku attēli četrās kategorijās (Jaunākās, Šobrīd lasītākās, Visaugstāk novērtētās un Populārākās). Sākumam ar to, domāju, pietiks. Būsim reāli – pētījumi apliecina, ka nemaz tik daudz vairums no mums nelasa - vismaz vienu grāmatu gadā ir lasījuši tikai 57% iedzīvotāju. Ja vēlaties kaut ko specifisku, izmēģiniet meklētāju vai izvēlēties sev lasāmvielu pēc kategorijas. 

Esmu redzējusi soctīklos sūdzības, ka 3td.lv salikta tikai tāda nenopietna, sekla literatūra. Es domāju, ka vieglai izklaidei šeit kaut pāris lasāmas grāmatas varētu atrast ikviens. Ja vajadzīgs kas specifisks vai dziļi nopietns, jūs jau zināt ceļu uz publiskās bibliotēkas ēku vai grāmatu veikalu. Šeit, piemēram, pavisam noteikti var apmierināt ziņkāri par latviešu dižpārdokļiem, par to nekā nesamaksājot (tas par tām mežģīnēm un debesīm) un neriskējot ar savu naudu par to, kas, pilnīgi iespējami, var šķist šausmīgi nebaudāms. Vēl nupat uz ekrāniem skatāmā Jāņa Joņeva “Jelgava 94” grāmatas formā veikalos jau sen vairs nav nopērkama, bet 3td.lv gan ir izlasāma un nav pat jāgaida rindā (uz šī raksta tapšanas brīdi visi RCB filiālēs esošie eksemplāri izsniegti lasītājiem un daži nav atnesti atpakaļ pat no marta, pēdējie izsniegtie jāgaida gandrīz līdz oktobra vidum, ja šī brīža lasītājs to vispār laikus atnesīs atpakaļ).

Visu un visur elektroniski bez maksas ielikt nevarēs, visticamāk, autortiesību jautājumu dēļ, bet šajā diskusijā laikam šobrīd nevēlos iesaistīties. 

LIETOŠANA

Katru grāmatu varat iegūt lasīšanai uz divām nedēļām, pēc kā grāmata tiek automātiski atgriezta jeb jums lasīšanai liegta. No jūnija ieviesta iespēja jau lasītu grāmatu paņemt lasīšanai vēlreiz uz divām nedēļām. Šī iespēja manu sirdi ielīksmoja, jo 3td.lv izmantoju daudzās īsās sesijās (vaļas brīžos, kad laiks lasīšanai ir mazu drusciņu, bet papīra grāmata somā nav ielikta) un vienu grāmatu tamdēļ varu lasīt pa pāris lapām diezgan ilgu laika posmu. Divu nedēļu ierobežojuma dēļ esmu pāris grāmatas atstājusi nelasītas gluži vienkārši tāpēc, ka nepaspēju tās izlasīt termiņā. Ja godīgi, īsti līdz galam aizvien neesmu sapratusi šo divu (četru) nedēļu ierobežojumu, bet gan jau, ka tam ir kādi parastajam cilvēkam nezināmi iemesli.

Vienlaikus lasītājam 3td.lv tiek izsniegtas divas grāmatas, mēnesī - ne vairāk kā deviņas grāmatas.

Es parasti lasu telefonā un lasāmo tekstu man bieži attēlo ar nocirstu labo malu, dažreiz pat pusvārds ir tikai nojaušams pēc pirmajiem burtiem. Sazinoties ar atsaucīgajiem 3td.lv izstrādātājiem, noskaidroju, ka šāda parādība var būt uz dažiem telefona modeļiem, bet viņi jau strādā pie problēmas novēršanas. Datorā viss attēlojas korekti – lasītājs redz uzreiz vienu atvērumu.

Manuprāt, viens mīnuss ir tas, ka nekur netiek norādīts lasāmās lappuses numurs, toties apakšā ir slīdošā progresa līnija, pēc kuras var nojaust par aptuvenu procentuālu izlasītā apjomu. 

Es no grāmatām mēdzu izrakstīt citātus, ko iekļauju arī savās grāmatu atsauksmēs. Elektroniskā grāmatā gribētos iespēju citātus ar pāris peles klikšķiem vai pirkstu glāstiem uzreiz nokopēt un ielikt bloga melnrakstā, bet šādas iespējas 3td.lv grāmatām nav. Žēl, bet arī saprotami – to pašu autortiesību jautājumu dēļ - ja teksta kopēšana būtu pieejama, tad katrs muļķis varētu nodarboties ar pirātismu.

Šobrīd caur 3td.lv izlasītas 18 grāmatas un divas ir lasīšanas procesā. Kopumā publisko bibliotēku elektronisko versiju 3td.lv es uzskatu par veiksmīgu un izdevušos projektu, kas var atvieglot dzīvi un sniegt lasīšanas izklaidi cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ negrib vai nevar aiziet uz publisko bibliotēku. Nezinu, vai 3td.lv apmeklētāju statistika to arī apliecina, bet mana iekšējā pārliecība apgalvo, ka šis projekts ir sociāli nozīmīgs un vajadzīgs.

Ja potenciālais 3td.lv lietotājs jau iepriekš ieguvis elektroniskās pieejas datus publisko bibliotēku katalogiem, tad e-bibliotēka ir vien dažu reģistrācijas  klikšķu attālumā. Ja sākotnējie pieejas dati nav, tad pirmā piekļuve e-bibliotēkai prasa nedaudz ilgāku laiku, bet tas atkarīgs no paša lasītāja iespējām fiziski aiziet uz jebkuru sev tuvāko publisko bibliotēku, reģistrēties kā lasītājam un palūgt elektroniskās pieejas datus.

Vietnei ir gana lakonisks dizains, lai tajā neapjuktu pat maz pieredzējis interneta lietotājs. Turklāt lapas apakšā ir arī sadaļa ar biežāk uzdotajiem jautājumiem un īsu aprakstu par 3td e-GRĀMATU bibliotēku, kas atveras labi pārskatāmos un viegli uztveramos samērā īsa teksta laukos. Neskaidrību un jautājumu gadījumā pieejams arī e-pasts. Man uz jautājumiem kā vienkāršam lietotājam parasti atbildēts pāris dienu laikā.

Noteikti gaidīšu, kad e-bibliotēkai pievienosies arī citi izdevēji, ne tikai Zvaigzne ABC un Mansards, lai apmierinātu iespējami lielāku un dažādu interešu vadītu lasītāju loku!

Pakalpojumu “3td e-GRĀMATU bibliotēka” kā daļu no publisko bibliotēku attīstības projekta “Trešais tēva dēls” nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs un SIA “Tieto Latvija”.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru