Patiešām tematiskā un noskaņas ziņā "Memento" ir ļoti līdzīgs "Mēs, Zoostacijas bērni", kas pirmo reizi publicēta 1979. gadā un stāsta par septiņdesmito gadu otro pusi Rietumberlīnē. Savukārt čeha Radeka Jona "Memento" iznāca 1986. gadā un sižets skar astoņdesmitos gadus Prāgā, Čehoslovākijas Sociālistiskajā republikā jeb komunistiskajā Čehoslovākijā. Latviešu valodā "Memento" izdots 1990. gadā, tajā pašā gadā tas ekranizēts Čehoslovākijas televīzijai. Grūti spriest, vai kāda iedvesma vienam no otra gūta vai vienkārši septiņdesmito beigas, astoņdesmito sākums bija tāds laiks, kad pat sociālisma valstīs bija gatavi sākt runāt par narkomāniju kā problēmu, kas skar aizvien jaunākus cilvēkus.
Kā pieaugušais noteikti šo grāmatu lasīju atšķirīgu skatījumu nekā man tas būtu bijis 14 vai 15 gados, kad lasīju "Mēs, Zoostacijas bērni", taču teksts bija iespaidojošs arī man. Ja skatāmies uz stāstu, tajā bija viss - despotisks tēvs, gļēva māte, kura nespēj atlaist savu vienīgo puisīti, pirmā mīlestība pret "nepareizu" cilvēku un kļūdaini izvēlētas autoritātes, kā arī robi sistēmā. Taču arī pats galvenais tēls nav diez ko līdzjūtību raisošs, jo viņam tiek dotas vairākas iespējas pārtraukt lietot narkotikas. Mūžīgā pašapmānā, viņš īsti nemaz nemēģina kārpīties ārā no savas atkarības. Vienmēr atrodas attaisnojumi un iespējas.
"- Ķīmiskas emocijas jums liekas lētāk panākamas nekā tās, kas jānopelna dabiskā ceļā. Neapskurbinot smadzenes ar šļirci. Man taisnība? Un sekas ir tādas, ka ķīmiskās jūtas jums nokauj dabiskās.
- Bet kas tad man būtu bijis jādara? Es lietoju narkotikas tāpēc, ka cilvēki mani dzen depresijā. Visa šī mēsla pasaule, kāda tā ir! Lai viņa uzkaras!"
/200. lpp./
Šī noteikti būtu viena no grāmatām, kas jāizlasa pusaudžiem, ja vien tā būtu pārizdota kvalitatīvākā sējumā un nopērkama veikalā, jo tā nav laikjūtīga. Mainījušās ir ķīmiskās substances, mainījušies likumi un valstiskās iekārtas, bet narkomānija kā problēma jauniešu vidū ir nemainīga.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru