otrdiena, 2011. gada 29. novembris

Hipokrāta zvērests

Foto no Freedigitalphotos.net23. novembrī man bija tā veiksme piedalīties Sandija Semjonova režisētās un lieliskas citu cilvēku komandas veidotās filmas "Hipokrāta zvērests" pirmizrādē kinoteātrī "Splendid palace". Filmas tapšanā piedalījusies arī Rīgas Stradiņa univeritāte un RSU Absolventu asociācija.
Stāsts par medicīna sistēmu Latvijā, tās trūkumiem un plusiem. Reālu cilvēku pateiktais ar reālu faktu papildinājumu. Tas viss papildināts ar spēcīgu mūziku. Sēžot otrajā zāles krēslu rindā lielāko daļu laika man gribējās raudāt. Nekāda racionāla pamata tam nebija - skaidrojums rodams tajā kā filma veidota.
Filmas varoņi ir gan medicīnas studenti, gan viņu pasniedzēji, gan praktizējoši ārsti un pat pacienti. Filmā "Hiopkrāta zvērests" mēģināts atklāt vairākas problēmas vienlaikus - mazo slimnīcu slēgšanu un reorganizēšanu, medicīnas personāla algu lielumu un nepieciešamajām izmaiņām medicīnas aprūpes sistēmā, kā arī vairākas citas mazākas tēmas. Filmas autori centušies aptvert pēc iespējas vairākas medicīnas jomas un to pārstāvju viedokļis (piekritīsiet, ka specifika, piemēram, zobārstneicībā, neatliekamajā palīdzībā un sirds kardioloģijā atšķiras).
Tēmu atklāšanai izmantoti gan aizkadra ierunātie teksti atklājot dažādus medicīnas sfēras statistikas datus, iekļauti video arhīvu materiālu kadri no medicīnas darbinieku streikiem, mediķu un studentu ikdiena. Atklāti dažādi viedokļi gan par, gan pret slimnīcu reorganizāciju.
No tehniskajām niansēm tieši intervējamo personu tuvplāni, kad brīžiem redzama vien runātāja seja no acīm līdz lūpām, rada ilūziju par to cik ļoti runātājam sāp atklājamā tēma. Arī muzikālais fons ir tas,kas liek sirdij iekustēties un nepalikt vienaldzīgam pret to, kas tiek runāts uz ekrāna.
Skaudrā realitāte par naudu, kuras trūkums noved pie nāves vai hroniskās slimības pārvērš par akūtām. Filma "Hipokrāta zvērests" ir tā, kura būtu jānoskatās katram ierēdnim, kurš gatavs lemt par budžeta samazinājumu medicīnai vai jebkurai citai sfērai. Dodoties mājās savās domās apbrīnoju mediķu entuziasmu strādājot savā profesijā. Šādas filmas arī par citu jomu profesionāļiem ir nepieciešamas, jo tās, manuprāt, ļauj skatītājam kā cilvēkam saprast tos, kurus dažreiz tikai "nolej mēsliem".
Cik man zināms, tad šī filma būs pieejama DVD formātā, bet, ja kādam no šī bloga lasītājiem ir cita informācija, varat droši to norādīt komentāru sadaļā

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru